English Class

کانون فرهنگی ایرانیان-هیوستون  |  آموزش گفتگو به زبان انگلیسی
استاد: دکتر مسعود جامع الصنایع

هنرآموز گرامی:

اگر دارید این نوشتار را می خوانید، نشانه ی این است که نیاز به یادگیری زبان انگلیسی را احساس کرده اید و می خواهید برای رسیدن به این هدف، وقت و نیرو بگذارید. اگر چنین است، خواهش می کنم راهنمایی های زیر را به دقت بخوانید و بی کم و کاست آن ها را بکار ببرید تا از این تلاش بازده خوب و لذت بخشی ببرید.

پیش از آن که آموختن گفتگو به زبان انگلیسی را آغاز کنید، همه ی پیش فرض ها و فلسفه هایی را که در مورد یاد گیری زبان برای خودتان ساخته اید، به دور بریزید و به هیچ وجه تلاش نکنید که به استادتان یاد بدهید که بهترین راه برای یادگیری کدام است! اگر نمی توانید این کار را بکنید، وقت خودتان را تلف نکنید و بیشتر از این به خودتان زحمت خواندن ندهید – این درس و این کلاس برای شما هیچ فایده ای نخواهد داشت!

اگر هنوز دارید به خواندن ادامه می دهید، کمی به دوران کودکی خودتان برگردید و به یاد بیاورید که زبان مادری تان را چگونه یاد گرفتید:

ماه ها با کنجکاوی به گفتگوی دیگران گوش دادید و بی آن که بدانید چه دارید می گویید، تلاش کردید صداهایی را که می شنوید، با دهان خودتان بازسازی کنید.

این کار برایتان یک بازی و سرگرمیبود و از این که نمی توانید به خوبی دیگران واژه ها را بازگو کنید، نه خجالت می کشیدید، نه عصبانی می شدید، نه دلسرد می شدید، و نه این بازی شیرین را کنار می گذاشتید.

در همه ی این مدت نه دفتر یادداشتی داشتید، نه مدادی و نه کتابی که از روی آن دستور زبان مادری تان را یاد بگیرید.

دستور زبان را سال ها پس از یادگیری زبان مادری، در کلاس درس به شما یاد دادند. بیشتر شما از این درس بیزار بودید و نمی توانستید بپذیرید که چرا باید این قانون های مسخره را برای زبانی که خودتان آن را به خوبی می دانید، در سرتان فرو کنید!

یادتان بیاورید کسانی که در کشور ما از کودکی تا هشتاد سالگی و یا بیشتر، به خواندن زبان عربی و دستورهای آن (صرف و نحو) مشغولند و در باره ی این زبان دانسته های زیادی دارند، ولی اگر گزارشان به یک کشور عربی یا یک عرب زبان بیفتد، یک جمله ی ساده را هم نمی توانند بسازند.

کار ما در این کلاس آموختن چیزی در باره ی زبان انگلیسی (دستور زبان) نیست، بلکه می خواهیم گفتگو به زبان انگلیسی را یاد بگیریم. بنابر این، برای کار نه به نوشتن، نه به خواندن، نه به کاغذ، نه به مداد و نه به کتاب، نیاز داریم! همه ی این ها را همینجا به دور می ریزیم و به جای آن این کارها را انجام می دهیم:

با کنجکاوی، اشتیاق و لذت، به کلمه ها و جمله هایی که می شنویم گوش می دهیم – انگار که داریم یک بازی و سرگرمی تازه را آزمایش می کنیم.

این کار را با خونسردی، آرامش و بدون دقدقه و تشویش و انجام می دهیم. اینجا کلاس درس نیست و نیازی به خودخوری و نگرانی و ناخن جویدن و ترس از امتحان و نمره و قبولی و تجدیدی و بی خوابی و این چیزها نداریم.

از کودکان یاد بگیریم که چگونه مانند طوطی هرچه می شنوند، بازگو می کنند، همین! زبان برابر است با گوش دادن، شنیدن، و باز گفتن!

اگر نگران حفظ کردن لغت ها و جمله ها باشیم، آن ها را یاد نخواهیم گرفت. می گذاریم مغزمان یا تکرار کلمه ها، کم کم از آن ها تصویری بسازد که در دفتر خاطره مان برای همیشه خالکوبی شود و هیچگاه از خاطرمان نرود.

برای تمرین گفتگوی انگلیسی، یک جای ساکت و آرام را پیدا می کنیم و مادام که داریم تمرین می کنیم، به هیچ چیز دیگر جز به یادگیری فکر نمی کنیم. در آغاز هر درس، یک گفتگوی کوتاه می شنویم که باید دو بار به آن گوش بدهیم. در آغاز شاید خیلی کم از این گفتگو سر در بیاوریم، اما با این همه، با دقت و کنجکاوی هرچه بیشتر به آن گوش می دهیم. سپس کلمه ها و جمله هایی که در این گفتگو بکار رفته، یکی یکی شکافته می شود. اول گفته ها را به فارسی می شنویم و استاد پس از هر کلمه یا عبارت، سکوت می کند تا ما با صدای بلند، آن گفته را به انگلیسی بازگو کنیم. اگر پس از چند باز شنیدن یک درس، تا هشتاد درصد گفته هارا یاد گرفتیم، می توانیم به سراغ درس بالاتر برویم. استاد تلاش خواهد کرد آن چه در هر درس یاد گرفته ایم، باز هم در درس های بالاتر برایمان بازگو کند تا جایی که دیگر بدون فکر کردن و فشار آوردن به مغزمان، بی درنگ به استاد پاسخ بدهیم.خواهیم دید که در پایان هر درس، گفتگوی آغاز درس را به خوبی یاد گرفته ایم و می توانیم همان گفتگو را با یک انگلیسی زبان داشته باشیم.

تردید نکنیم که با اندکی پشتکار و کاربرد گفتگوها، به زودی پیشرفت شایانی خواهیم داشت و از این دستاورد شیرین، به خودمان خواهیم بالید.
برای بازی با واژه ها، گفته ها و شنیده ها آماده اید؟

English Lab 1 Exercise 1
English Lab 2 Exercise 2
English Lab 3 Exercise 3
English Lab 4 Exercise 4
English Lab 5 Exercise 5
English Lab 6 Exercise 6
English Lab 7 Exercise 7